Home of the Sunbury Jets

2018 VJBL Trial Invites

The Sunbury Basketball Association is pleased to invite the following athletes back for the invite only section of try outs at the following dates and times:

Please ensure we have at least one parent attend the parents meeting prior to the Sunday trials. We will be taking attendance. 

U12 Boys: (in no particular order)

  • Joshua Clancy
  • Jack Urbon
  • Jameson Hasby
  • Robert Cox
  • Mathew Burnett
  • Cooper Lofts
  • Tyler Kevill
  • Tyson Lamb
  • Mitchell Reeks
  • Seth Jane
  • Logan Chandler
  • Joshua Harris
  • Jayden Hodgson
  • Rhys Garrahan
  • Jack Sheedy
  • Patrick Cooper
  • Sonny Maxwell
  • Ned Casey
  • Finn McGinty
  • Luke Carrello
  • Xavier Berry

Sunday 1st October 8:00am – 9:30am

Sunday 8th October 8:00am – 9:30am 

 

U12 Girls: (in no particular order)

  • Emily Kelly
  • Kyrah Guarino
  • Alice Quinlivan
  • Alyssa Evans
  • Alyssa Cain
  • eden wilkins
  • Zoe Thornton
  • Kaija Hubbard
  • Taya van Peppen
  • Mariam Hafiz
  • Kate noonan
  • Marley Stowers
  • Hayley Parke
  • Sarah Hafiz
  • Toniyah Wilkns-Waretini
  • Scarlette Guarino

Sunday 1st October 8:00am – 9:30am

Sunday 8th October 8:00am – 9:30am 

 

U14 Boys: (in no particular order)

  • Michael Sparks
  • Robert Sparks
  • Matthew O'Rafferty
  • Cooper Steenbuck
  • Thomas Aquilina
  • Simeon Villena
  • Tyler Theodore
  • Patrick Cahill
  • Ben Carrello
  • Marcus Lane
  • Ryan Jinkins
  • Lachlan Vincent
  • Lachlan urbon
  • Brock Cartwright
  • Cody Cecchini
  • Thomas Conroy
  • Joel Hodgson
  • Cormac Hayes
  • Patrick McTigue
  • Harrison casey
  • Siologa Siu
  • Phoenix Martin
  • Milz Asiata
  • Zac Payton
  • Hunter Gardner
  • Tadhg Condron
  • Dane Reeks
  • William rousch
  • Lachlan Gook
  • Caleb Micallef
  • Bayley Lattenstein
  • Kye Sheedy
  • Samuel Parker
  • Ben Edwards
  • Jackson McHenry
  • Jack Azzopardi
  • Liam Jeffreys
  • Jaxon Dowal
  • Lachlan hay
  • Riley casey
  • Cam Hildebrand
  • James Tucker
  • Fletcher Cooper
  • Tyler Kelly
  • Lucas Watson
  • Aaron Tucker

Sunday 1st October 9:30am – 11:30am

Sunday 8th October 9:30am – 11:30am 

 

U14 Girls: (in no particular order)

  • Demi Sheedy
  • Cara Beattie
  • Zoe Duff
  • Molly Garrahan
  • Ashlyn Broomhall
  • Jorja Marie
  • Megan Portelli
  • Elsie Noonan
  • Giselle Kiliva
  • Rosabella Alainuuese
  • Maddison Jolly
  • Imogen Chapman
  • Lainee Thorne
  • Lily Dowsett
  • Ava McGrath

PLUS ANYONE OTHER GIRLS THIS AGE GROUP WHO WANT TO TAKE BASKETBALL TO THE NEXT LEVEL

 

Sunday 1st October 9:30am – 11:30am

Sunday 8th October 9:30am – 11:30am 

 

U16 Boys: (in no particular order)

  • David Angove
  • Ben Attard
  • Tate Barnes
  • Taylor Bell
  • Shawn Bowden
  • Dylan Cheyne
  • Kasey Curll
  • Rhys Davey
  • Ty Duff
  • Jake Egan
  • Luke Ellings
  • Patrick Ervin
  • Isaac Fofana
  • Joshua Greetham
  • Ben Hagan
  • Jack Jolly
  • Byron Lynch
  • Kallen McDowell
  • Darcy McGraw
  • Matt Merrett
  • William Miller
  • Maurice Nind
  • Michael Ognajanov
  • Emanuel Paulo
  • Vitolio Paulo
  • Jack Peavy
  • Mitchell Ponton
  • Jacob Poyser
  • Jeremy Rankin
  • Ryder Rousch
  • Wesley Santos
  • Daniel Stubbs
  • Xavier Tadd
  • Jackson Treweek
  • Thomas Vincent
  • Aaron West
  • Izrael Wilkins
  • Jack Williamson

Sunday 1st October 11:30am – 1:30pm

Sunday 8th October 11:30am – 1:30pm

 

U16 Girls: (in no particular order)

  • Adrienne Cameron
  • Chelsi Bowman
  • Scarlett Oritt
  • Olivia Ogston
  • Maddison Ford
  • Abi Ross
  • Grace Cooper
  • Beyonce Wigg
  • Erin Condron
  • Emma Portelli
  • Lauren Nielsen
  • Lilli Collins
  • Hannah Davis
  • Amy Clendenning
  • Alannah Burnett
  • Sarah Baker
  • Tameka Schwass
  • Lauren Trakosas
  • Sam Della
  • Emily Cain
  • Ella Unwin
  • Sophie Ball
  • Emma Clendenning
  • Isabella Bird
  • Grace Krstev
  • Lillian Albrecht
  • Abbey Hyatt
  • Rachel White
  • Olivia Cosgriff
  • Amy Webber
  • Kayla Fernandez
  • Alyssa Fernandez
  • Anneliesse Van Santvoort

Sunday 1st October 11:30am – 1:30pm

Sunday 8th October 11:30am – 1:30pm

 

U18 Boys: (in no particular order)

 

  • Max Kuhlmey
  • Mathew Webber
  • Jack Betson
  • Matthew Mott
  • Ryley McQuinn
  • Ayden Mcdowell
  • Jakeb Coles
  • Zach Albrecht
  • Jake Curl
  • Joshua Sette
  • Taite Brealey
  • Jacob Warburton
  • Patrick Attard
  • Jai Everitt
  • Lachlan Treweek
  • Deng Athem
  • Matthew Leggot
  • Ruben Faltiska
  • Kyle Bravo-Cripps
  • Caedon Lane
  • Hayden Lane
  • Zak McCormick
  • Harrison Davey
  • Hayden Cromberge
  • Joshua Stephens-Caine
  • Daniel Salvatore
  • Tyson Hamilton
  • Atali Patrice
  • Declan Farrelly
  • Jordan Theodore
  • Jackson Ball
  • Justin.Tenaglia
  • Erik Galeotti
  • Jesse Tidswell
  • Joel Scherer

 

Sunday 1st October 1:30pm – 3:30pm

Sunday 8th October 1:30pm – 3:30pm

 

U18 Girls: (in no particular order)

  • Taylah Egan
  • Kirby Elliott
  • Katelyn Strawhorn
  • Riahni Egan
  • Ally Stewart
  • Georgia Harris
  • Jessica Kivimets
  • Brooke Harris
  • Charlotte noonan
  • Meg Norman
  • Tess Barnes
  • Mackenzie Hayes
  • Jessica Evans
  • Mackenzie Cameron
  • Kasey Ward
  • Teagan Fox
  • Lavinia Malu

Sunday 1st October 1:30pm – 3:30pm

Sunday 8th October 1:30pm – 3:30pm

 

The SBA would like to wish anyone who was not successful in getting an invite all the best with their basketball development and encourage them to register for the Domestic Development Program and attend any camps to help increase their chances next time (http://www.sunburybasketball.com.au/news/information/news/18-sba-news/160-domestic-development-program). 


Sunbury Braves Basketball
Dodgers Basketball Team
Gisborne Basketball Club
Lions Basketball Club
Riddells Creek Basketball Club Logo
Sunbury Rebels Basketball Club
saablogo
Rupertswood Basketball Club
Saints Basketball Club
Superoos Basketball Club 
 Hawks Basketball Club
FPP LOGO CROPPED 25
vjbl logo MU
bigvbasketball